پروژه توسعه کسب‌وکار در بخش ارتباطات کشور کلید خورد
با اجرای فاز آزمایشی در کردستان؛

پروژه توسعه کسب‌وکار در بخش ارتباطات کشور کلید خورد

پروژه توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با امضای توافقنامه میان وزرای ارتباطات و کار کلید خورد.

وزرای وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، کار و رفاه اجتماعی تفاهم‌نامه همکاری در راستای توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار با عنوان «تکاپو» امضا کردند تا اشتغال و کسب‌وکار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمام استان‌های کشور اجرایی شود.

بر اساس این توافقنامه که در چندین بند به امضای علی ربیعی و محمود واعظی به‌عنوان وزرای کار و ارتباطات و معاونین این وزارتخانه‌ها رسید، مقرر شد معاونت اشتغال وزارت کار و معاونت امور استان‌های وزارت ارتباطات در این راستا همکاری کنند. در همین حال با حضور نماینده سازمان یونیدو (توسعه صنعتی ملل متحد) و رئیس بنیاد بازی‌های رایانه‌ای و معاونت اشتغال وزارت کار، تفاهم‌نامه توسعه صنعت بازی (گیم و انیمیشن) به امضا رسید.

ازآنجایی‌که این تفاهم‌نامه در فاز پایلوت قرار است در استان کردستان اجرایی شود، یکی از بندهای این توافق‌نامه نیز به راه‌اندازی مرکز توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپا در این استان اختصاص یافت که توسط رئیس سازمان فناوری اطلاعات، رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان و استاندار این استان امضا شد.

همچنین در راستای حمایت و ارائه تسهیلات از محل کمیته وام وجوه اداره شده در وزارت ارتباطات، تفاهم همکاری میان معاونت امور استان‌های وزارت ارتباطات و مدیرکل ICT کردستان به امضا رسید. در همین حال در راستای توسعه خدمات مخابراتی اجباری امضای توافقنامه میان مدیرکل خدمات مخابرات اجباری (USO) و مدیرکل مخابرات استان کردستان توافقنامه امضا کردند. راه‌اندازی مرکز آپا در دانشگاه کردستان از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه بود.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم از سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومانی در این حوزه در یک سال اخیر خبر داد و گفت: ۳۵۰ میلیارد تومان در روستاها برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات هزینه کرده‌ایم.

وی افزود: ایجاد هر شغل مستقیم در حوزه IT بین ۳ تا ۴ برابر شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد و در این زمینه با توجه به شرایط اقتصادی کشور، فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند زمینه توسعه را فراهم کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: ارزش جهانی بازار فناوری اطلاعات ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد یورو برآورد می‌شود که با توجه به سهم یک‌درصدی ایران از جمع جهان، باید سهم بازار ایران از این برآورد، ۳۵ میلیارد یورو (۱۴۰ هزار میلیارد تومان) باشد، اما هم‌اکنون ارزش بازار فناوری اطلاعات ایران حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان است که باید تا ۳/۵ برابر رشد کند.